Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Ľudia vymenia autá za bicykle

30.04.2014

Bratislava (30. apríla 2014) – Už zajtra odštartuje celoslovenská súťaž Do práce na bicykli. Obyvatelia tridsiatich slovenských miest budú celý mesiac jazdiť do práce bicyklom, čím znížia dopravnú záťaž spôsobenú rastúcou automobilovou dopravou a urobia niečo pre svoje zdravie.

„Záujem o túto súťaž prekonal všetky naše očakávania. Kým v minulom roku sa organizovala súťaž len v trojici slovenských miest, po našej výzve sa  ich zapojilo až 30. To jasne dokazuje, že záujem o cyklistiku rastie nielen medzi obyvateľmi Slovenska, ale aj predstaviteľmi jednotlivých miest,“ povedal národný cyklokoordinátor z ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Peter Klučka.
Súťaž sa uskutoční od 1. mája do 31. mája 2014. V tomto termíne budú medzi sebou súťažiť zaregistrované dvojčlenné až štvorčlenné tímy zamestnancov z firiem či inštitúcií, ktoré sídlia v prihlásených mestách. Členovia každého tímu budú podľa svojich možností dochádzať do práce na bicykli a všetky svoje cesty si budú zapisovať. Jeden člen tímu bude evidenciu najazdených kilometrov a počtu jázd v týždenných intervaloch zasielať osobe určenej mestom. „Každé mesto zabezpečí vo vlastnej réžii organizáciu, priebeh a vyhodnotenie súťaže zaregistrovaných tímov. Ministerstvo následne súťaž vyhodnotí na celoslovenskej úrovni a ocení najaktívnejšie tímy i mesto,“ vysvetlil P. Klučka.

Cieľom súťaže je motivovať ľudí, aby čo najviac využívali bicykel ako každodennú formu dopravy. Môžu tak prispieť k zníženiu negatívnych dopadov automobilovej dopravy v svojich mestách a zároveň zlepšiť svoje zdravie. „Prispejú k ochrane životného prostredia a môžu ušetriť nemalé finančné prostriedky. Navyše sa môžu pri svojich každodenných cestách aktívne stretávať so svojimi známymi,“ dodal P. Klučka.

Do prvého celoslovenského ročníka súťaže sa okrem všetkých ôsmich krajských miest prihlásili aj tieto mestá: Bánovce nad Bebravou, Bardejov, Dolný Kubín, Krupina, Levice,  Liptovský Mikuláš, Lučenec, Martin, Modra, Moldava nad Bodvou, Nová Baňa, Piešťany, Poprad, Rajecké Teplice, Senec, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stupava, Šamorín, Veľký Šariš, Vysoké Tatry a Zvolen.

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
tel. číslo: + 421 918 825 059
e-mail: martin.kona@mindop.sk
Želáte si byť informovaní o aktuálnom dianí v rezorte? Sledujte nás na sociálnych sieťach Facebook a Twitter.


späť

na začiatoktlačiť