Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Kamery na emisných a technických kontrolách sa osvedčili

07.07.2014

Bratislava (4. júla 2014) – Rok po zavedení kamerových systémov na kontrolách emisnej aj technickej kontroly je jasné, že prispievajú k bezpečnejším cestám. Kým za prvých šesť mesiacov roka 2013, pred zavedením monitorovacích záznamových zariadení, bolo na technickej kontrole hodnotených 97,22 percenta vozidiel ako  spôsobilých, tak za rovnaké obdobie roka 2014 počet spôsobilých vozidiel klesol na 95,22 percenta. Dokazuje to, že technici si dôslednejšie plnia svoje povinnosti.

„Sme radi, že správnosť rozhodnutia zvýšiť kontrolu na technických a emisných kontrolách potvrdzujú aj čísla a veríme, že toto opatrenie sa postupne bude prejavovať aj v poklese nehodovosti na cestách,“ povedal hovorca ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Martin Kóňa. Toto opatrenie malo pozitívny vplyv aj na kvalitu životného prostredia. Kým začiatkom roka 2013 bolo pri emisnej kontrole iba približne 0,6 percenta nespôsobilých vozidiel, tak v roku 2014 pri emisnej kontrole už bolo viac ako 2 percentá nespôsobilých vozidiel.
Počas uplynulého roka urobili kamerové systémy na pracoviskách technických kontrol  7 750 251 snímok a na emisných kontrolách odfotili kamery 2 380 229 snímok. Monitorovacie záznamové zariadenia pomáhajú zabrániť podvodom pri technických a emisných kontrolách tak, aby doklady o technickej a emisnej kontrole boli vydané iba vozidlu, ktoré sa skutočne podrobilo tejto kontrole a ktoré spĺňa všetky stanovené podmienky.

Kamerové systémy boli na všetkých staniciach technickej kontroly (STK) nainštalované 1. júla 2013, rovnako ako aj na všetkých pracoviskách emisnej kontroly (PEK), ktoré sú súčasťou STK. Od začiatku roka 2014 sú monitorovacie záznamové zariadenia súčasťou všetkých PEK. Monitorovacie záznamové zariadenia na STK a PEK fungujú od ich zavedenia bez problémov. Prvý rok prevádzky monitorovacích záznamových zariadení  priniesol aj pridanú hodnotu, keď bola odhalená nedôsledná práca niektorých kontrolných technikov. Snímky totiž zaznamenajú aj viditeľnú technickú nespôsobilosť vozidla, napr. poškodené osvetlenie vozidla, nesprávnu farbu osvetlenia, nefunkčné osvetlenie, poškodené čelné sklo či nesprávne označenie vozidla.
Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR ide aj v oblasti technických a emisných  kontrol ďalej a už v súčasnosti sa pracuje na Jednotnom informačnom systéme v cestnej doprave, ktorého súčasťou by malo byť aj upozornenie na končiaci sa termín platnosti technickej a emisnej kontroly. Predpokladáme, že i zavedenie tohto systému bude mať citeľný vplyv na bezpečnosť na cestách, keďže na cestách budú jazdiť technicky spôsobilé vozidlá.

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
tel. číslo: + 421 918 825 059
e-mail: martin.kona@mindop.sk
Želáte si byť informovaní o aktuálnom dianí v rezorte? Sledujte nás na sociálnych sieťach Facebook a Twitter.


späť

na začiatoktlačiť