Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Koridor s diaľnicou do Poľska je jednou z priorít rezortu dopravy

17.07.2014

 Bratislava (17. júla 2014) – Harmonogram implementácie, financovanie či úzke miesta Baltsko-jadranského koridoru základnej transeurópskej dopravnej siete TEN-T boli hlavnou témou rokovaní s novovymenovaným európskym koordinátorom pre tento koridor Kurtom Bodewigom.

„Dobudovanie základnej siete TEN-T výrazne prispeje k zvýšeniu súdržnosti Európy a posilní vnútorný trh. Prinesie viac konkurencieschopnosti európskemu hospodárstvu a prispeje k zvýšeniu zamestnanosti, z čoho môže profitovať aj Slovensko,“ povedal štátny tajomník Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR František Palko, ktorý rokovania viedol. Pripomenul, že územím Slovenska prechádzajú tri z deviatich európskych koridorov základnej siete, pričom práve Baltsko-jadranský koridor je jedným z najvýznamnejších z pohľadu cestných a železničných dopravných prepojení.

 „Čo sa Slovenska týka, veľký kus práce máme už za sebou. Z cestného ťahu chýba prakticky dobudovať iba úsek diaľnice D3 medzi Žilinou a poľskou hranicou. Dva diaľničné úseky sú už vo výstavbe a urobíme všetko pre to, aby do  konca funkčného obdobia tejto vlády boli vo výstavbe aj zostávajúce úseky,“ zdôraznil štátny tajomník F. Palko. Intenzívne sa pracuje aj na modernizácií železničných tratí v tomto koridore. „Doteraz sa podarilo zmodernizovať alebo začať s modernizáciou takmer všetkých železničných úsekov medzi Bratislavou a Žilinou,“ upozornil F. Palko s tým, že v nasledujúcom programovom období bude tento proces pokračovať.

Hlavným cieľom stretnutí s K. Bodewigom je skoordinovať realizáciu prác najmä na cezhraničných prepojeniach v rámci Baltsko-jadranského koridoru s ďalšími európskymi krajinami. Ku koncu roka 2014 má vzniknúť pracovný plán aj pre tento koridor, ktorý bude definovať úzke miesta i problémy z hľadiska interoperability a určí nielen harmonogram ďalších opatrení, ale aj požadované a dostupné finančné zdroje. „Veľmi oceňujem, že pán Bodewig prišiel na Slovensko osobne predstaviť svoj mandát a našiel si čas, aby sme mohli prediskutovať naše pozície a očakávania k Baltsko-jadranskému koridoru. Slovenské záujmy je totiž možné efektívne presadzovať len vtedy, ak vieme s našimi  partnermi nadviazať spoluprácu nielen v politickej rovine, ale aj  na expertnej úrovni,“  dodal F. Palko.

Baltsko-jadranský koridor sa tiahne od poľských prístavov Gdansk a Gdynia a prístavov Štetín a Świnoujście cez Českú republiku, Slovensko a Rakúsko k slovinskému prístavu Koper a k talianskym prístavom Terst, Benátky a Ravenna. Zahŕňa železnice, cesty, letiská, prístavy a intermodálne terminály.

 

V rámci železničnej infraštruktúry zahŕňa na území SR tieto úseky:

·         (Zwardoń, PL) – Skalité – Čadca,

·         Čadca – Žilina,

·         Žilina – Bratislava,

·         Bratislava – Devínska Nová Ves – (Marchegg, AT) (pre osobnú dopravu),

·         Bratislava – Bratislava, Petržalka (pre nákladnú dopravu),

·         Bratislava, Petržalka - (Kittsee, AT) (pre nákladnú dopravu)

 

V oblasti cestnej infraštruktúry zahŕňa na území SR tieto úseky:

·         D3 (Zwardoń, PL) – Skalité,

·         I/12 Skalité – Svrčinovec,

·         I/11 Svrčinovec Žilina,

·         I/18 Žilina,

·         D3 Žilina – Hričovské Podhradie,

·         D1 Hričovské Podhradie – Bratislava, Pečňa,

·         D2 Bratislava, Pečňa – Jarovce,

·         D4 Jarovce – (Kittsee, AT)

 

 

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
tel. číslo: + 421 918 825 059
e-mail: martin.kona@mindop.sk
Želáte si byť informovaní o aktuálnom dianí v rezorte? Sledujte nás na sociálnych sieťach Facebook a Twitter.

 


späť

na začiatoktlačiť