Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

F. Palko: Spolupráca V4 v turizme bolo nadčasové rozhodnutie

02.09.2014

Bled (2. septembra 2014) – Slovensko aj okolité krajiny pochopili, že vzájomná spolupráca zvyšuje ich konkurencieschopnosť v turizme a zviditeľňuje ich ako kvalitné a pre turistov zaujímavé destinácie. Na konferencii v slovinskom Blede o tom prítomných informoval štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja František Palko.

„Menšie susedné krajiny si už dnes nekonkurujú, turisti sa totiž skôr rozhodujú, či navštívia určitý región ako konkrétnu krajinu,“ povedal F. Palko. Práve o pozitívnom vývoji cestovného ruchu na Slovensku, ako aj o ďalšom rozvoji turizmu v regióne diskutoval štátny tajomník rezortu dopravy s odborníkmi zo Slovinska, Albánska, Chorvátska aj Bosny a Hercegoviny v slovinskom Blede. Popri tom prezentoval Slovensko ako lákavú destináciu širokej verejnosti.

Ako pozitívny príklad spolupráce v turizme štátny tajomník spomenul V4. Česko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko sa dohodli na spoločných marketingových  a propagačných aktivitách, a tak mohli dosiahnuť zvýšenie návštevnosti pri nižších finančných nákladoch. Už v minulom roku bol aj vďaka tomu zaznamenaný nárast tak u zahraničných, ako aj u domácich návštevníkov a Slovensko zažilo druhý najúspešnejší rok z pohľadu turizmu vo svojej modernej histórii. Celkovo prišlo vlani na Slovensko 1 669 948 návštevníkov zo zahraničia, čo je medziročne o 9,3 % viac. Najviac zahraničných turistov prišlo vlani z Českej republiky (492 713). Nasledovali turisti z Poľska (167 751) a Nemecka (153 814). Účasť Slovenska na  konferenciách v zahraničí potvrdzuje ambíciu tieto čísla aj naďalej zvyšovať.

F. Palko a minister hospodárskeho rozvoja a technológií Slovinskej republiky Metod Dragonja spolu rokovali aj o spolupráci oboch krajín v oblasti cestovného ruchu a vyjadril potešenie, že naša krajina sa teší slovinským turistom, ktorých vlani prišlo na Slovensko o 6,6%, teda o 930 turistov viac ako v roku 2012.

 

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
tel. číslo: + 421 918 825 059
e-mail: martin.kona@mindop.sk
Želáte si byť informovaní o aktuálnom dianí v rezorte? Sledujte nás na sociálnych sieťach Facebook a Twitter.


späť

na začiatoktlačiť