Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

F. Palko: Maďarskí turisti sú nám blízki, chceme ich prilákať viac

10.09.2014

Budapešť (10. septembra 2014) – Ako rozvíjať spoluprácu s Maďarskom, ktoré obsadzuje v top rebríčku návštevníkov Slovenska šieste miesto, dnes v Budapešti rokoval štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) SR František Palko so štátnym tajomníkom Ministerstva národného hospodárstva Maďarskej republiky Bélom Glattfelderom. 

 „Maďarskí klienti sú tradične jednými z najdôležitejších hráčov v našom príjazdovom cestovnom ruchu. Viažu ich k nám tradície, rodinné vzťahy, geografická blízkosť, ale aj mentalita,“ povedal F. Palko. Jeho slová potvrdzuje aj fakt, že v roku 2013 prišlo na Slovensko celkovo 68 832 turistov z Maďarska, čo bolo o 8 947 (14,9 %) viac než v predchádzajúcom roku 2012. Počet ich prenocovaní stúpol o 7,8 % na 141 872.

Záujem maďarských turistov má podporiť Týždeň slovenskej kuchyne v centre  Budapešti, organizovaný už po siedmykrát Slovenskou agentúrou pre cestovný ruch. Koná sa na jednej z prestížnych adries, na Vorosmartyho námestí, cez ktoré prejde denne okolo 30-tisíc cudzincov či domácich. „Ak u nás majú turisti stráviť svoju dovolenku príjemne, musíme zaujať všetky ich zmysly. Práve špeciality od slovenských majstrov kuchárov sú vynikajúcim lákadlom, na ktoré nemôžeme pri prezentácii našich pamiatok a zaujímavostí zabúdať,“ povedal F. Palko na slávnostnom otvorení Týždňa slovenskej kuchyne.

Na rokovaní s maďarským štátnym tajomníkom sa F. Palko zameral aj na spôsoby, ako ďalej posilniť spoluprácu oboch krajín. Doteraz sa podarilo realizovať viacero úspešných projektov, medzi nimi napríklad vzájomné prepojenie turistických stredísk a ciest kompou cez staré koryto Dunaja medzi obcami Gabčíkovo a Dunaremete alebo cyklotrasu Komárno – Váh – Komárom. Obaja sa dohli, že Slovensko vyšle do Maďarska expertov, ktorí budú študovať zavedenie a prínosy takzvanej Széchenyi karty a možnosť čerpať z maďarských skúseností z tohto projektu aj na Slovensku.

Štátni tajomníci tiež rokovali o spolupráci pri lákaní turistov zo vzdialených trhov, akým je napríklad Čína. „Ak prídu návštevníci z Ázie k nám, neuspokoja sa len s jednou krajinou, chcú spoznať celý región. Preto je naša spolupráca základným predpokladom úspechu,“ vysvetlil F. Palko. Počas rokovaní tiež osobne pozval B. Glattfeldera na konferenciu o cestovnom ruchu vo V4, ktorú zorganizuje MDVRR 28. a 29. októbra 2014 v Bratislave. Zameria sa na perspektívy rozvoja cestovného ruchu v krajinách V4, predovšetkým však na kvalitu ako kľúčový faktor rozvoja.

 


späť

na začiatoktlačiť