Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Začala sa výstavba rýchlostnej cesty pri Zvolene

11.09.2014

Zvolen (11. septembra 2014) – Základný kameň nového úseku rýchlostnej cesty R2 zo Zvolena do Pstruše dnes slávnostne poklopal štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Viktor Stromček. Osemkilometrový úsek novej cesty už o dva roky výrazne uľahčí dopravu na tomto známom nehodovom úseku a spolu s úsekom Pstruša – Kriváň zrýchli cestovanie južnou trasou smerom na Košice.

„Som veľmi rád, že už máme rozostavané oba úseky rýchlostnej cesty R2 na východ od Zvolena. Ich hlavným zmyslom je odklon tranzitnej dopravy z obcí okolo Detvy a z Detvy samotnej. Obyvatelia južnej časti stredného Slovenska tak po dobudovaní oboch stavieb dostanú plnohodnotnú rýchlocestu v dĺžke bezmála 20 kilometrov,“ povedal počas slávnostného otvorenia stavby štátny tajomník Viktor Stromček. Ako štátny tajomník ďalej dodal: „V sceľovaní rýchlostnej cesty R2 medzi Zvolenom a Košicami budeme pokračovať, do dvoch rokov začneme stavať tunel Soroška a južný obchvat Košíc.“

Úsek medzi Zvolenom a Pstrušou je dlhý 7,85 kilometra a bude sa na ňom nachádzať sedem mostov a jedna mimoúrovňová križovatka vo Zvolenskej Slatine. V tejto obci sa úsek začína napojením na predchádzajúci úsek Zvolen západ – Zvolen východ.
Rýchlostná cesta R2 v úseku Zvolen – Pstruša prinesie významné odľahčenie pre obce Zvolenská Slatina a Vígľaš, cez ktoré v súčasnosti prechádza cesta I. triedy. Intenzita dopravy na tomto úseku v roku 2010 dosahovala 15-tisíc vozidiel za 24 hodín. Podľa odhadov by v roku 2030 malo po rýchlostnej ceste prechádzať 16,5-tisíca áut denne.

Úsek medzi Zvolenom a Pstrušou už má zabezpečené financovanie z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Minister dopravy J. Počiatek rozhodol o poskytnutí nenávratného finančného príspevku na tento projekt. Zmluvná cena pre dodávateľa, ktorým je združenie firiem Corsán (Corviam Construcción a Chemkostav), je vyše 82 miliónov eur (bez DPH), z toho až 85 percent oprávnených nákladov preplatí Európska únia.

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
tel. číslo: + 421 918 825 059
e-mail: martin.kona@mindop.sk
Želáte si byť informovaní o aktuálnom dianí v rezorte? Sledujte nás na sociálnych sieťach Facebook a Twitter.


späť

na začiatoktlačiť