Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Na cestách zomiera príliš veľa cyklistov, rezort dopravy sa preto zameriava na osvetu

17.09.2014

Bratislava (17. septembra 2014) – Väčšie množstvo cyklistov na našich cestách sa už prejavuje aj v zvýšenom počte nehôd. Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja sa preto v rámci akcie „Presadni na bicykel“ rozhodlo zamerať predovšetkým na otázky súvisiace s bezpečnosťou a zdravím. V rámci Európskeho týždňa mobility bude verejnosť informovať napríklad o tom, ako správne poskytnúť prvú pomoc zranenému cyklistovi alebo čo hrozí cyklistovi, ak pred jazdou pije alkohol.

„Bicykel je nielen ekologickým, ale aj zdraviu prospešným dopravným prostriedkom, ktorý v posledných rokoch využíva čoraz viac ľudí. No netreba podceňovať bezpečnosť, pretože cyklisti sú v porovnaní s motoristami omnoho zraniteľnejší. Práve preto sa tento rok sústredíme na otázky súvisiace so zdravím, bezpečnosťou a prvou pomocou,“ povedal národný cyklokoordinátor Peter Klučka.
Len za prvý polrok tohto roku sa podľa štatistík Policajného zboru SR stalo na slovenských cestách 578 dopravných nehôd s účasťou cyklistov, čo predstavuje medziročný nárast o 13,6 percenta. Zhruba každú tretiu nehodu pritom podľa zistení polície zavinil cyklista. Pri týchto nehodách prišlo o život celkovo 14 ľudí, čo je takmer päťkrát viac ako vlani. „Tieto čísla sú alarmujúce. Dokazujú, že ruka v ruke s postupným budovaním cyklociest a propagáciou cyklistiky ako takej musí ísť aj vzdelávanie a osveta v otázkach bezpečnosti,“ zdôraznil P. Klučka.

Podujatie Presadni na bicykel sa uskutoční dnes od 14. hodiny na námestí obchodného centra Eurovea v Bratislave, kde čaká na účastníkov bohatý program. Pre  deti je pripravená mini cykloškola vo forme prenosného dopravného ihriska, kde sa za pomoci inštruktora budú deti učiť bezpečnej jazde na bicykli v premávke značenej dopravnými značkami. Inštruktor bezpečnej jazdy bude k dispozícii aj pre dospelých. V súťaži na rotopedoch budú môcť všetky vekové kategórie vyhrať jeden zo štyroch bicyklov a športový tréner a dietológ návštevníkom zostavia cvičebný plán a optimálny jedálny lístok. Zrejme najväčším lákadlom bude možnosť vyskúšať si okuliare simulujúce opitosť, keďže alkohol je príčinou mnohých dopravných nehôd. A pocity vodiča pri náraze si zase môžu návštevníci vyskúšať na simulátore prevrátenia vozidla pri havárii.

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
tel. číslo: + 421 918 825 059
e-mail: martin.kona@mindop.sk
Želáte si byť informovaní o aktuálnom dianí v rezorte? Sledujte nás na sociálnych sieťach Facebook a Twitter.


späť

na začiatoktlačiť