Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

F. Palko: Je nevyhnutné podporovať otvorený a nediskriminačný internet

27.11.2014

Brusel (27. novembra  2014) – Internet musí aj naďalej ostať otvorenou a nediskriminačnou platformou pre všetkých používateľov. Tak znel odkaz ministrov pre telekomunikácie a informačnú spoločnosť členských štátov EÚ. Na zasadnutí Rady ministrov v Bruseli obhajoval záujmy Slovenska štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja František Palko.

„Z otvoreného a nediskriminačného internetu môže Slovensko výrazne ťažiť. Je však potrebné zabrániť tomu, aby sa internet dostal do vplyvu niektorých vlád alebo veľkých spoločností. To by mohlo obmedziť slobodný prístup k informáciám a ohroziť ekonomicko-sociálnu prosperitu,“ povedal F. Palko.

Rozvoj internetu predstavuje otvorený proces, do ktorého sa zapájajú tisíce ľudí z verejného a súkromného sektora, občianskej spoločnosti, technickej komunity a z akademickej sféry z celého sveta. „Silné internetové hospodárstvo vytvára predpoklady pre zabezpečenie rastu  a konkurencieschopnosti. Napríklad na Slovensku už dnes na každé pracovné miesto vytvorené v tradičnom priemysle pripadá viac ako dvojnásobok pracovných miest, ktoré vznikli vďaka internetovým technológiám,“ pripomenul štátny tajomník.

Pokračovanie tohto trendu bude podľa F. Palka možné jedine v situácii, ak internet ostane otvorenou platformou pre všetkých, teda pre poskytovateľov služieb i používateľov. „Je nutné zabrániť snahám zameraným na kontrolu infraštruktúry internetu alebo obsahu poskytovaného na internete, bez ohľadu na to, či ide o pokusy vlád alebo súkromných spoločností. Takéto snahy by totiž mohli ohroziť obrovský ekonomický, ako aj prodemokratický potenciál, ktorý sa s internetom spája,“ dodal štátny tajomník.

V rámci diskusie k vytváraniu jednotného európskeho telekomunikačného trhu F. Palko podporil zníženie roamingových poplatkov. Zdôraznil, že bude potrebné nastaviť pravidlá trhu tak, aby nedošlo k zníženiu investícií do sietí, ako aj zaistiť, aby v dôsledku veľkoobchodnej regulácie nedošlo k negatívnemu tlaku na maloobchodné ceny domácich služieb.

 

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
tel. číslo: + 421 918 825 059
e-mail: martin.kona@mindop.sk
Želáte si byť informovaní o aktuálnom dianí v rezorte? Sledujte nás na sociálnych sieťach Facebook a Twitter.


späť

na začiatoktlačiť