Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Účastníci súťaže Do práce na bicykli deväťkrát obišli zemeguľu

15.06.2015

Bratislava (15. júna 2015) – Účastníci druhého celoslovenského ročníka súťaže Do práce na bicykli najazdili vyše 372–tisíc kilometrov, čo by stačilo na to, aby deväťkrát obišli zemeguľu po rovníku. Do súťaže sa zapojilo vyše 2 700 cyklistov v 55 slovenských mestách, ktorí spolu absolvovali až 60 248 jázd po slovenských cestách a cyklochodníkoch. Cyklisti najazdili v tomto ročníku o 173-tisíc kilometrov viac ako pri vlaňajšej premiére súťaže. Okrem upozornenia na problémy v cyklodoprave pomohli súťažiaci aj životnému prostrediu, keď počas svojho pedálového úsilia ušetrili až 93 011 kilogramov CO2.

„Súťaž Do práce na bicykli sa v krátkom čase stala dôležitým nástrojom na rozvíjanie cyklodopravy na Slovensku. Naším cieľom je predovšetkým skvalitňovať dopravu, aby slúžila vo všetkých formách ľuďom čo najlepšie, cyklodopravu nevynímajúc. Všetci súťažiaci nielen prispeli k zviditeľneniu cyklodopravy, ale urobili aj niečo pre svoje zdravie a ekológiu,“ povedal počas slávnostného odovzdávania cien štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja František Palko.
Úlohou súťažiacich bolo v priebehu mája uskutočniť čo najviac jázd do práce a z práce, ako aj najazdiť čo najviac kilometrov na bicykli. „Veľmi nás teší rastúca popularita súťaže medzi občanmi aj mestami, ktorá sa prejavila nárastom všetkých meraných kritérií súťaže. Je to zásluha silných lokálnych koordinátorov a ich spolupracovníkov, ktorým touto cestou ďakujem,“ dodal národný cyklokoordinátor z ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Peter Klučka. Zvýšený záujem o súťaž možno pripísať aj novej webstránke www.dopracenabicykli.eu, kde verejnosť nájde informácie o priebehu súťaže, výsledkoch, ktorými sa nielen priaznivci cyklistiky môžu inšpirovať a neskôr registrovať do budúcoročného 3. ročníka. „Tento rok sme prvý raz merali aj ušetrené emisie CO2. A je to skutočne nezanedbateľný počet splodín, ktoré účastníci nevypustili do ovzdušia tým, že svoje motorové vozidlá nechali mesiac odpočívať,“ dodal Klučka.
Víťazom súťaže v kategórii samosprávy, ktorému sa podarilo najazdiť najviac kilometrov v prepočte na počet obyvateľov, je mesto Svit s celkovým výsledkom 9 095,7 km. Obyvateľom Svitu sa zároveň podarilo ušetriť až 2 317 kg CO2.

Mestom s najväčším počtom zapojených tímov v prepočte na počet obyvateľov sa stalo Štúrovo, kde obyvatelia ušetrili 879 kg CO2. Zamestnávateľom s najväčším počtom zapojených tímov sa stala Jesseniova lekárska fakulta UK v Martine s 10 zapojenými tímami a 38 súťažiacimi.

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
tel. číslo: + 421 918 825 059
e-mail: martin.kona@mindop.sk
Želáte si byť informovaní o aktuálnom dianí v rezorte? Sledujte nás na sociálnych sieťach Facebook a Twitter.späť

na začiatoktlačiť