Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

O výstavbu obchvatu Bratislavy budú súťažiť štyri európske konzorciá

22.06.2015

Bratislava (22. júna 2015) – Štyri najsilnejšie konzorciá zabojujú o zákazku na výstavbu a prevádzku bratislavského diaľničného obchvatu D4 a s ním súvisiacej rýchlostnej cesty R7. Ide o špičkové európske spoločnosti s bohatou históriou pri výstavbe infraštruktúrnych projektov, ktoré realizovali po celom svete.

„Som veľmi rád, že medzi sebou budú súťažiť takéto významné a medzinárodne uznávané spoločnosti, ktoré dokopy predložili viac ako 70 percent všetkých uznaných referencií, napríklad v dĺžke postavených kilometrov diaľnic,“ povedal štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Viktor Stromček. Firmy, ktoré mali záujem o výstavbu bratislavského obchvatu pritom deklarovali, že dokopy postavili viac ako 4 700 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest, takmer 89 kilometrov mostov a realizovali projekty za viac ako 75 miliárd eur.
Všetky postupujúce konzorciá sú z Európy. Konzorcium ViaDunaj je vedené francúzskou spoločnosťou Vinci Concessions spolu s firmami Vinci Highways a Meridiam Eastern Europe. Španielska spoločnosť Cintra Infraestructuras Internacional vedie konzorcium Obchvat Nula, v ktorom sú aj firmy Porr a Macquarie Capital Group. Lídrom konzorcia pod názvom Astrela je rakúska spoločnosť Strabag spolu so spoločnosťou Strabag Motorway, Reding Infrastructure a John Laing Investments Limited. Štvrtým konzorciom je  nemecká spoločnosť Hochtief PPP Solutions spolu s Iridium Concesiones de Infraestructuras a Dif Infra PPP 3 Luxembourg.

Všetky štyri konzorciá teraz majú priestor na to, aby naprojektovali túto cestu tak, aby bola čo najvýhodnejšia z pohľadu prevádzky aj výstavby. Komu sa to podarí najlepšie, a zároveň ponúkne pre štát najlepšiu cenu, potom sa táto cesta, ktorá ovplyvní približne milión ľudí v regióne západného Slovenska, ako aj všetky firmy, ktoré cez Bratislavu posielajú svoje výrobky do sveta, bude môcť začať stavať.

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
tel. číslo: + 421 918 825 059
e-mail: martin.kona@mindop.sk
Želáte si byť informovaní o aktuálnom dianí v rezorte? Sledujte nás na sociálnych sieťach Facebook a Twitter.


späť

na začiatoktlačiť