Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Stavitelia tunela Višňové splnili dôležitý míľnik

25.06.2015

Žilina (25. júna 2015) – Razenie tunela Višňové prebieha podľa plánu. Prvý míľnik, vyrazenie prvých sto metrov tunela, stihol staviteľ s desaťdňovým predstihom. Razenie tunela pokračuje tempom približne štyri metre za deň z každej strany tunela. Po svojom dokončení bude Višňové najdlhším diaľničným tunelom na Slovensku.

„Po dnešnom kontrolnom dni môžeme povedať, že staviteľ postupuje podľa plánu a sme veľmi radi, že výstavba tohto najkľúčovejšieho úseku na trase D1 medzi Bratislavou a Košicami napreduje,“ povedal na dnešnom kontrolnom dni na stavbe štátny tajomník  ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Viktor Stromček.
Prvých sto metrov tunela je už dnes vyrazených v plnom profile a podľa údajov zhotoviteľa je pri jeho výstavbe nasadených približne dvesto ľudí. Ďalší míľnik je podľa zmluvy až o tridsať mesiacov, kedy musí byť podľa zmluvy prerazený tunel v celej jeho dĺžke. Okrem dvoch jazdných tunelových rúr bude pri tejto stavbe zachovaná aj tretia tunelová rúra, ktorá je dnes vyrazená ako prieskumná štôlňa.

Diaľničný úsek D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala s najdlhším slovenským tunelom Višňové je súčasťou 25,8 kilometra dlhého južného obchvatu Žiliny. Úspory, ktoré južný obchvat tohto krajského mesta prinesie, sú značné: čas potrebný na prejazd sa skráti v priemere o 23 minút, teda viac ako o polovicu. Vzhľadom na vysokú intenzitu dopravy na tomto úseku je možné povedať, že iba vodiči osobných áut za 24 hodín ušetria spolu 1 333 hodín a približne 4-tisíc litrov paliva. Celý južný obchvat mesta Žilina (vrátane úseku D1 Hričovské Podhradie  - Lietavská Lúčka) by mal byť hotový v roku 2019.

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
tel. číslo: + 421 918 825 059
e-mail: martin.kona@mindop.sk
Želáte si byť informovaní o aktuálnom dianí v rezorte? Sledujte nás na sociálnych sieťach Facebook a Twitter.


späť

na začiatoktlačiť