Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

O výstavbu obchvatu sa pobijú štyri konzorciá

13.11.2015

Bratislava (13. novembra 2015) – Záväznú ponuku na výstavbu a prevádzku veľkého bratislavského obchvatu D4 spolu s rýchlostnou cestou R7 doručili dnes na ministerstvo dopravy všetky štyri konzorciá, ktoré boli v posledných mesiacoch účastníkmi súťažného dialógu.

„Sme veľmi radi, že súťaž prebieha podľa harmonogramu, a že všetky štyri konzorciá predložili záväzné ponuky. Veríme, že konkurenčný boj vygeneruje ceny, ktoré budú pre štát výhodné,“ povedal štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Viktor Stromček.
Ministerstvo dopravy spolu s technickým poradcom teraz musí vyhodnotiť technické špecifikácie jednotlivých ponúk, teda či všetci uchádzači splnili minimálne technické kritériá na výstavbu diaľnice. V najbližších týždňoch budú musieť odborníci preštudovať a skontrolovať desiatky kilogramov dokumentácie.

Až po tom, ako bude jasné, že všetky štyri konzorciá naprojektovali diaľnicu v požadovanej kvalite aj parametroch, bude možné otvoriť obálky s cenami. Tie do tohto momentu zostávajú zapečatené v trezore. „Veríme, že ak pôjde všetko podľa plánu, pred Vianocami budeme poznať najlepšiu ponuku,“ povedal Stromček. Následne prebehne odborná diskusia aj s verejnosťou o tejto ponuke a v prípade, ak prepočty ukážu, že cena je pre Slovensko výhodná, bude o nej rozhodovať vláda.

Konzorcium ViaDunaj je vedené francúzskou spoločnosťou Vinci Concessions spolu s firmami Vinci Highways a Meridiam Eastern Europe. Španielska spoločnosť Cintra Infraestructuras Internacional vedie konzorcium Obchvat Nula, v ktorom sú aj firmy Porr a Macquarie Capital Group. Lídrom konzorcia pod názvom Astrela je rakúska spoločnosť Strabag spolu so spoločnosťou Strabag Motorway, Reding Infrastructure a John Laing Investments Limited. Štvrtým konzorciom je  nemecká spoločnosť Hochtief PPP Solutions spolu s Iridium Concesiones de Infraestructuras a Dif Infra PPP 3 Luxembourg.

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
tel. číslo: + 421 918 825 059
e-mail: martin.kona@mindop.sk
Želáte si byť informovaní o aktuálnom dianí v rezorte? Sledujte nás na sociálnych sieťach Facebook a Twitter.


späť

na začiatoktlačiť