Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Navštívilo nás najviac turistov v histórii

03.12.2015

Bratislava (3. decembra 2015) – Záujem o dovolenku a oddych na Slovensku stále narastá a pre turistov sme atraktívna krajina. Dokazujú to aj čísla za prvé tri štvrťroky tohto roka. Najlepšie výsledky sme dosiahli v počte návštevníkov, ale aj vo výške príjmov. Počas prvých 9 mesiacov v tomto roku u nás dovolenkovalo vyše 3,28 milióna domácich aj zahraničných turistov. Rekordný rok 2008 bol prekročený o 1,1 percento.

„Teším sa, že najlepšie výsledky za prvé tri štvrťroky sme dosiahli v počte návštevníkov, ale aj vo výške príjmov. Podľa predbežných údajov Národnej banky Slovenska príjmy Slovenskej republiky z aktívneho zahraničného cestovného ruchu za  prvých deväť mesiacov dosiahli výšku 1,5 miliardy eur,“ povedal štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja František Palko. Je to najvyššia hodnota príjmov z aktívneho zahraničného cestovného ruchu, ktorú Slovensko doteraz dosiahlo za prvých deväť mesiacov v roku.
Úspechy cestovného ruchu vysvetlil štátny tajomník Palko viacerými dôvodmi. „K dobrým výsledkom pomohli okrem priaznivého počasia, prírody, kultúrnych a historických zaujímavostí aj marketingové aktivity, kam patrí aj účasť na veľtrhoch, prezentácia v zahraničných médiách a on-line kampane,“ povedal Palko. Za nemenej dôležité považuje aj zvýšené tohtoročné dotácie organizáciám cestovného ruchu až na úroveň 4,5 milióna eur.

„Som rád, že obyvatelia Slovenska oddychujú doma. Domáci turisti totiž tvorili 60 percent návštevníkov. Na Slovensku dovolenkovalo počas 9 mesiacov vyše 1,9 milióna Slovákov, čo predstavuje takmer 13-percentný nárast oproti vlaňajšku,“ povedal Palko. Domáci návštevníci mali vyše šesť miliónov prenocovaní. Priemerný počet prenocovaní bol 3,1 noci. Počas prvých troch štvrťrokov Slovensko navštívilo vyše 1,3 milióna návštevníkov zo zahraničia. V porovnaní s minulým rokom je to nárast o 15 percent. Zahraniční turisti u nás realizovali vyše 3,5 milióna prenocovaní. V priemere tak u nás strávili 2,6 noci.

Najviac návštevníkov k nám už tradične prišlo zo susednej Českej republiky (takmer 397-tisíc), z Poľska (vyše 139-tisíc) a Nemecka (takmer 123-tisíc). Štátny tajomník F. Palko považuje za dôležité, že rástli počty návštevníkov z našich významných zdrojových trhov. Najvýraznejší nárast zaznamenali počas prvých troch štvrťrokov návštevníci zo Spojeného kráľovstva (vyše 40 percent), Rakúska (vyše 20 percent) a Maďarska (takmer 18 percent).

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
tel. číslo: + 421 918 825 059
e-mail: martin.kona@mindop.sk
Želáte si byť informovaní o aktuálnom dianí v rezorte? Sledujte nás na sociálnych sieťach Facebook a Twitter.


späť

na začiatoktlačiť