Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Na Vianoce do Prešova už po diaľnici

17.12.2015

Prešov (17. decembra 2015) – Po levočskom úseku diaľnice D1 dnes dostali motoristi do užívania ďalší jedenásťkilometrový úsek tesne pred Prešovom. Diaľnicu D1 Fričovce – Svinia dnes slávnostne uviedol do prevádzky minister dopravy, výstavby a   regionálneho rozvoja SR Ján Počiatek.

Nová diaľnica odbremení predovšetkým Hendrichovce, Bertotovce a Chminiansku Novú Ves. Cez tieto lokality vedie cesta prvej triedy I/18, po ktorej denne tranzituje 15-tisíc áut.
„Otvorenie tohto diaľničného úseku má širší ako len regionálny význam. Už o pár dní sa tisíce ľudí vyberú autom na sviatky za rodinou, a to či už v smere z Bratislavy na východ alebo opačne. Dnešným otvorením  tejto diaľnice pre motoristov máme na Slovensku druhý najdlhší diaľničný úsek, v dĺžke takmer 140 km, a teda je možné ísť po diaľnici súvisle od Ružomberka až po Prešov.

Diaľničné spojenie medzi západom a východom našej krajiny je opäť bližšie k realite,“ povedal na slávnostnom otvorení minister Ján Počiatek. Ako dodal, „celkovo bolo v  tomto roku dokončených 56 kilometrov diaľnic a  rýchlostných ciest, čo je naozaj zásadný posun v  budovaní diaľničnej siete na Slovensku. Treba pripomenúť, že toto všetko sa nám podarilo najmä vďaka výraznej podpore európskych zdrojov.“
V porovnaní s jazdou po ceste prvej triedy I/18 ušetria motoristi cestou po novej diaľnici   5 minút. Čas jazdy z Bratislavy do Prešova po D1 sa však vplyvom ďalších novovybudovaných úsekov – diaľničný obchvat Martina a Levoče s tunelom Šibenik –  skráti až o 30 minút.

Informácia o   projekte D1 Fričovce – Svinia

Lokalizácia stavby:     Prešovský kraj
Dĺžka stavby:              11,2 km
Úsek diaľnice D1 Fričovce – Svinia je súčasťou základnej európskej TEN-T siete Rýn – Dunaj.  Diaľnica v tomto úseku preberie všetku tranzitnú dopravu, čím uvoľní existujúce cesty na účely regionálnej a vnútroregionálnej dopravy. Taktiež zlepší a zrýchli prístup do regiónu.
Financovanie: Projekt je spolufinancovaný v rámci Operačného programu Doprava z   Kohézneho fondu, Prioritná os 2. Zmluvná cena predstavuje sumu 1 129 441 090,69 eura bez DPH, z   toho väčšinu pokryjú zdroje EÚ.

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
tel. číslo: + 421 918 825 059
e-mail: martin.kona@mindop.sk
Želáte si byť informovaní o aktuálnom dianí v rezorte? Sledujte nás na sociálnych sieťach Facebook a Twitter.


späť

na začiatoktlačiť