Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Vlani u nás dovolenkovalo najviac turistov v histórii

19.02.2016

Bratislava (19. februára 2016) – Najvyšší počet turistov, najvyššie príjmy a najvyšší počet domácich návštevníkov v histórii Slovenska. To sú rekordy minulého roka v oblasti cestovného ruchu. Počet turistov, vyše 4,3 milióna, prekonal aj doteraz silné a najúspešnejšie roky 2008 (o 6 %) a 2013 (o 7 %). Zároveň predbežné príjmy z aktívneho CR prekonali prvýkrát dvojmiliardovú hranicu.

 „Som veľmi rád, že záujem o dovolenku a oddych na Slovensku stále narastá a sme atraktívnou krajinou aj pre obyvateľov Slovenska. Zároveň ma teší, že v počte turistov sme dva rekordné roky z troch zaznamenali v tomto volebnom období,“ povedal minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek. Aj tieto čísla podľa neho dokazujú, že turizmus na Slovensku a jeho podpora sa uberá správnym smerom. Zvýšený záujem o Slovensko vysvetlil minister Počiatek viacerými dôvodmi. „Samozrejme okrem prírody, kultúrnych pamiatok alebo originálnych kúpeľných miest, je to stále zvyšujúca sa kvalita poskytovaných služieb v ubytovacích aj stravovacích zariadeniach, zlepšená dostupnosť Slovenska z pohľadu leteckého spojenia alebo napríklad aj pozitívne články v zahraničí, v ktorých nás odporúčajú ako zaujímavú dovolenkovú destináciu,“ povedal J. Počiatek.

Vlani doma dovolenkovalo historicky najviac obyvateľov Slovenska, vyše 2,6 milióna, čo predstavuje nárast o takmer 13 % v porovnaní s rokom 2008 a o takmer 10 % v porovnaní s rokom 2013. Najviac zahraničných návštevníkov k nám vlani prišlo zo susednej Českej republiky (vyše pol milióna), Poľska (vyše 168-tisíc) a Nemecka (takmer 159-tisíc). Zároveň sme minulý rok zaznamenali najvyššie medziročné prírastky návštevníkov z našich významných zdrojových trhov. Najvýraznejší nárast mali návštevníci zo Spojeného kráľovstva (takmer 47 %), Spojených štátoch (takmer 34 %), Holandska (vyše 22 %) a Rakúska (vyše 21 %). V rámci spolupráce krajín V4 sa Slovensko orientuje najmä na ázijský trh. Správne smerovanie potvrdil aj 95 % nárast čínskych turistov na Slovensku.

Ministerstvo dopravy chce aj naďalej podporovať cestovný ruch formou dotácií pre oblastné a krajské organizácie cestovného ruchu. Minulý rok boli na úrovni 4,3 milióna eur. Zároveň sa má vybudovať jednotná značka kvality, ktorá bude ukazovateľom úrovne služieb v cestovnom ruchu. Zapojením poskytovateľov služieb v CR do certifikácie poskytovatelia získajú dôveryhodnosť nielen u slovenských návštevníkov, ale i tých zahraničných, čo prispieva ku zvyšovaniu  konkurencieschopnosti Slovenska a jeho regiónov.

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
tel. číslo: + 421 918 825 059
e-mail: martin.kona@mindop.sk
Želáte si byť informovaní o aktuálnom dianí v rezorte? Sledujte nás na sociálnych sieťach Facebook a Twitter.


späť

na začiatoktlačiť