Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

R.Brecely: Budúcnosť nezastavíte, búcha nám na dvere.

18.04.2016

Bratislava (16. apríla 2016) – Minister Roman Brecely sa zúčastnil na rokovaní neformálnej Rady ministrov pre dopravu v Amsterdame. R.Brecely pozval ministrov na Slovensko a zdôraznil našu pripravenosť, ako najväčšieho producenta áut v prepočte na obyvateľa na svete, venovať sa výskumu a vývoju automatizovaných vozidiel.

Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Roman Brecely sa v dňoch 14.-15. apríla 2016 zúčastnil na rokovaní neformálnej Rady ministrov pre dopravu v Amsterdame. Hlavnou témou boli otázky inteligentnej mobility a dekarbonizácia dopravy. Ministri vidia príležitosť automatizovaných vozidiel v zlepšení bezpečnosti, efektívnosti dopravy a znížení emisií, ale aj sociálne prínosy, najmä v inklúzii osôb so zníženou mobilitou a zlepšenie dopravy vo vidieckych oblastiach.
Minister R.Brecely, ako nadchádzajúci predseda Rady, ocenil aktivitu holandského predsedníctva v politickej podpore inteligentnej mobility a zdôraznil pripravenosť Slovenska, ako najväčšieho producenta áut v prepočte na obyvateľa na svete, venovať sa tejto problematike, a to predovšetkým v oblasti výskumu a vývoja automatizovaných vozidiel.  „Úlohou výskumu je, aby sa z auta ako dopravného prostriedku stala služba.“ zdôraznil minister Brecely. 
Ministri mali možnosť vyskúšať si jazdu v autonómnom vozidle. „Budúcnosť nezastavíte, búcha nám na dvere. Presne o tom bol tento zážitok z jazdy v autonómnom vozidle,“ povedal minister R.Brecely. „Prijatie týchto technológii verejnosťou si však bude vyžadovať zaistenie ochrany osobných údajov a kybernetickej bezpečnosti, ako aj  vybudovanie telekomunikačnej a dopravnej infraštruktúry.“
Na záver neformálnej Rady minister Roman Brecely absolvoval bilaterálne rokovania s viacerými ministrami dopravy a komisárkou Violetou Bulc.


Karolína Ducká
Hovorkyňa Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR
Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
e-mail: karolina.ducka@mindop.sk


späť

na začiatoktlačiť