Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Elektronické diaľničné známky priniesli štátu viac peňazí

03.05.2016

Bratislava (3. mája 2016) Národná diaľničná spoločnosť od začiatku roka vyberá viac poplatkov za používanie diaľnic. Za prvé štyri mesiace tohto roka zinkasovali diaľničiari za známky 43 miliónov eur, čo je oproti vlaňajšku takmer pätinový nárast. Tieto peniaze budú následne použité na prípravu, výstavbu a údržbu diaľnic a rýchlostných ciest aj v regiónoch, ktoré na kvalitné cesty čakajú už dlhé roky.

„Našim cieľom je zabezpečiť spravodlivé spoplatnenie diaľnic a rýchlostných ciest, a peniaze z diaľničných nálepiek použiť na výstavbu a údržbu diaľnic na Slovensku,“ povedal minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Roman Brecely. Aj vďaka zavedeniu systému elektronických diaľničných známok a ich kontrole pomocou kamerového systému sa zvýšila motivácia vodičov poctivo platiť za diaľnice a navyše sa odstránila možnosť falšovať nálepky.
Minister v týchto dňoch rozhodol aj o znížení výšky pokút, ktoré budú vodičom vystavené v prípade, ak na diaľnice vojdú bez zakúpenej nálepky. „Pokuta ako šesťnásobok ročnej diaľničnej nálepky nie je podľa môjho názoru primeraná a navyše nie je bežná ani v okolitých krajinách,“ vysvetlil Brecely. Po zmenách, ktoré ešte musí schváliť parlament, bude pokuta po novom definovaná ako trojnásobok ceny ročnej diaľničnej známky. V prípade, ak vodič pokutu uhradí do 15 dní, bude znížená na 100 eur.
Celú správu k návrhu na zníženie pokút nájdete tu.

 

Karolína Ducká
Hovorkyňa Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR
Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
e-mail: karolina.ducka@mindop.sk


späť

na začiatoktlačiť