Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Črtá sa riešenie problému ľudí bývajúcich v reštituovaných bytoch

27.10.2016

Bratislava (27. októbra 2016) – Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, v spolupráci s Magistrátom hlavného mesta SR Bratislava, našlo spoločnú reč, ako vyriešiť problém s reštituovanými bytmi v hlavnom meste. Riešenie sa, okrem novej výstavby, hľadá aj v kúpe už postavených bytov z prostriedkov, ktoré má na tento účel rezort dopravy vyčlenené.

„Problematika definitívneho riešenia reštituovaných bytov v Bratislave sa ťahá už dlhé roky. Teraz si myslíme, že sme konečne našli spôsob, ako tento problém vyriešiť k spokojnosti všetkých strán,“ povedal štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Peter Ďurček. Problém reštituovaných bytov je v hlavnom meste najvypuklejší, keďže zákonný nárok na náhradné bývanie tu majú obyvatelia 580 bytov (čo je 75 percent zo  všetkých zákonných nárokov v rámci celého Slovenska).
Okrem neistoty, v ktorej žijú ľudia bývajúci v týchto bytoch, existuje viac dôvodov, prečo je tento problém nutné urýchlene vyriešiť. Pokiaľ by si obce nesplnili svoju zákonnú povinnosť poskytnúť náhradné bývanie do konca roka 2016, musia majiteľom týchto bytov doplácať rozdiel medzi trhovým a regulovaným nájomným, čo by neúmerne zaťažilo ich rozpočet.

„Oceňujeme prístup nového vedenia ministerstva v otázke riešenie problematiky náhradného nájomného bývania. Budeme spoločne na túto tému aj naďalej rokovať a veríme, že konečne nájdeme riešenie tak, aby sme čo najrýchlejšie dokázali zabezpečiť náhradné nájomné byty pre tých občanov Bratislavy, ktorým bol priznaný nárok na bytovú náhradu,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

 


späť

na začiatoktlačiť