Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Telefonovanie v zahraničí bude od leta lacnejšie

02.12.2016

Brusel (2. december 2016) – Na zasadnutí Rady EÚ v Bruseli sa podarilo dosiahnuť jeden z kľúčových cieľov, ktorý sme si na začiatku slovenského predsedníctva stanovili. Ide o dosiahnutie dohody medzi štátmi k veľkoobchodnému roamingu.

„Táto dohoda je kľúčom k zrušeniu roamingových príplatkov pre obyvateľov EÚ od 15. júna 2017. Telefonovanie a spotreba dát v rámci EÚ budú od leta lacnejšie,” povedal predsedajúci minister Arpád Érsek.
Dosiahnutie dohody nebolo jednoduché, keďže Európska únia nepredstavuje jeden celok z hľadiska používania mobilných telefónov, zvykov cestovania, ani úrovní cien. Napríklad v roku 2014 bola spotreba dát v krajine s najvyššou úrovňou 28-krát väčšia ako v krajine s najnižšou úrovňou.

„V niektorých krajinách cestujú ľudia viac z krajiny do krajiny, iné hostia veľký počet návštevníkov, najmä počas turistickej sezóny. To si vyžaduje väčšie investície do infraštruktúry, ktorá je plne využívaná len niekoľko mesiacov za rok. Za náš kompromisný návrh sa však postavila väčšina členských štátov“,  vysvetlil A. Érsek. Dnešná dohoda dáva Rade mandát na otvorenie rokovaní s Európskym parlamentom.
Na zasadnutí Rady sa diskutovalo aj o otázke služieb cezhraničného doručovania balíkov. Cieľom je zvýšená transparentnosť poplatkov a tým aj zníženie rozdielov v sadzbách, ktoré nie sú odôvodnené. “Tento návrh je dôležitý pre zníženie cien za cezhraničné doručovanie balíkov, ako aj zlepšenie hospodárskej súťaže”, povedal predsedajúci minister Arpád Érsek po skončení zasadnutia Rady EÚ pre telekomunikácie.

V EÚ sú ročne takmer 4 miliardy zásielok objednané online. Zatiaľ, čo 44 % spotrebiteľov nakupuje online vo svojej vlastnej krajine, iba 15 %  nakupuje z iného členského štátu. Práve vysoké ceny za doručenie sú jedným z hlavných dôvodov, prečo spotrebitelia nenakupujú online zo zahraničia.

 


späť

na začiatoktlačiť