Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Európsky GPS systém spúšťa prvé služby

15.12.2016

Brusel (15. decembra 2016) – Európsky globálny systém satelitnej navigácie Galileo spúšťa svoje prvé služby. Jeho štart oficiálne oznámila eurokomisárka Elžbieta Bieńkowska za účasti slovenského eurokomisára Maroša Šefčoviča. Ide o prvý systém tohto druhu v civilných rukách, ktorý je nezávislý od vojenského velenia v prípade konfliktov. Na vývoji systému, ktorý bude presnejší ako GPS, spolupracovali všetky členské štáty vrátane Slovenska, v zastúpení ministerstva dopravy. Navyše pomôže fungovať autám bez vodičov.

 „Digitálny pokrok nám prináša nové a doteraz neobjavené možnosti, ktoré zlepšia náš každodenný život. Satelitná navigácia Galileo je neuveriteľným prínosom nielen pre vodičov,  ale najmä v  situáciách, kde sú pre záchranu života rozhodujúce sekundy,“ uviedol minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Arpád Érsek.

Galileo bude v spojení s GPS poskytovať bezplatné služby pri záchranných operáciách, navigačných systémoch pre občanov, lepšej časovej synchronizácii bankových, telekomunikačných či energetických sietí a tiež pre bezpečnejšie služby vo verejnej správe.

Výhodou systému je presnosť geografickej lokalizácie až na jeden meter, rovnako lepšie pokrytie v mestskom a hornatom teréne. Systém tiež dáva priestor na  vznik novej generácie technológií ako sú napríklad autá bez vodiča, hybridné zariadenia alebo služby inteligentných miest. V porovnaní s doteraz známymi navigačnými službami je systém Galileo nezávislý od  navigačných vojenských systémov.
Galileo v súčasnosti pozostáva z 18-tich satelitov umiestnených na obežnej dráhe vo výške 23 222 km. Do konštelácie počiatočných služieb je zapojených 9 satelitov. V nadchádzajúcich rokoch budú na obežnú dráhu vyslané nové satelity, vďaka čomu sa postupne zlepší jeho celosvetová dostupnosť. Predpokladá sa, že úplná zostava bude mať 30 satelitov a bude dokončená v roku 2020.
Počiatočné služby systému Galileo riadi Agentúra pre európsky globálny navigačný satelitný systém (GSA). Väčšina v súčasnosti vyrábaných smartfónov obsahuje čipy, ktoré sú na príjem Galilea už prispôsobené.

Bližšie informácie sú dostupné na:
Audio-visual material: http://ec.europa.eu/avservices/focus/index.cfm?sitelang=en&focusid=2003
Webová aplikácia: http://www.usegalileo.eu/EN/
Technická dokumentácia : https://www.gsc-europa.eu/


späť

na začiatoktlačiť