Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

RegioJet jazdí do Komárna s kratšími vlakmi ako si štát objednal

16.12.2016

Bratislava (16. decembra 2016) – Výsledky posledných kontrol ministerstva dopravy u súkromného železničného dopravcu, spoločnosti RegioJet, sú nelichotivé. Viac ako polovica kontrolovaných vlakov na trati Bratislava – Komárno má menšiu kapacitu. Ide predovšetkým o zásadné porušenia radenia súprav a  nedodržiavanie prepravnej kapacity. Ministerstvo dopravy preto vyzýva RegioJet, aby sa cestujúcim za svoje zlyhanie verejne ospravedlnil a urýchlene zjednal nápravu.

„Výsledky vykonaných kontrol hovoria jasne. Podľa zmluvy nasadená súprava má mať celkovú kapacitu pre 500 ľudí, avšak v skutočnosti je na trati vlak s kapacitou len pre 320 cestujúcich. Takéto znižovanie kapacity je porušenie zmluvy a zároveň sa to premieta aj do nespokojnosti cestujúcich. Ministerstvo dopravy  plne uhrádza spoločnosti RegioJet náklady na prevádzku a údržbu celkovo 12-tich vlakových súprav a cestujúci majú právo na vlaky, ktoré si štát u súkromného dopravcu objednal a platí za ne,“ uviedol minister dopravy A. Érsek.

Zo strany RegioJetu ide o nesplnenie podmienok zmluvy, keď kontrolované vlaky neboli radené s dvomi, ale len jednou súpravou, alebo sú nasadzované tzv. nostalgické vozne, ktoré nespĺňajú zmluvne dohodnutú úroveň kvality.
V zmluvných podmienkach sa okrem iného uvádza, že dopravca sa zaväzuje nasadzovať vozne, ktoré majú konštrukčnú rýchlosť aspoň 120 km/h, sedadlá pre cestujúcich sú čalúnené, vo vlaku je umožnená preprava detských kočíkov a bicyklov, je zabezpečené WC pre osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu, vozidlo je vybavené informačným systémom pre cestujúcich a interiér vozidla je klimatizovaný.
„Ministerstvo chápe aktuálnu situáciu dopravcu, ktorá nenastala jeho vinou, ale zníženie kvality cestovania je neprípustné a dopravca má stále možnosť využiť aj iné riešenia a prenajať si vozne v požadovanej kvalite od iných dopravcov“.
Ministerstvo dopravy súkromného dopravcu opätovne vyzýva na dodržiavanie podmienok, ktoré mu plynú zo Zmluvy o dopravných službách vo verejnom záujme.


späť

na začiatoktlačiť