Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Cestovný ruch v roku 2016 zaznamenáva rekord, je historicky najlepší

14.02.2017

Bratislava (14. februára 2017) – Cestovný ruch na Slovensku v roku 2016 zaznamenáva veľký úspech. Za prvých jedenásť mesiacov považovalo dovolenku na Slovensku za dobrý nápad viac ako 4,6 milióna ľudí. Oproti rovnakému obdobiu v minulom roku ide o nárast 16,5 %. Naša krajina sa stáva obľúbenou dovolenkovou destináciou pre samotných Slovákov a spoznávať ju chce aj stále viac zahraničných návštevníkov.

„Slovensko môže naďalej ťažiť zo svojej pozície v strede Európy a tiež bezpečnostnej stability. Rekordná návštevnosť je dôkazom toho, že domáci aj zahraniční turisti chcú našu krajinu spoznávať. Takáto úspešná sezóna však zároveň na nás kladie ďalšie nároky, aby sme neustále zlepšovali kvalitu poskytovaných služieb, prinášali inovácie v cestovnom ruchu a uspeli tak v silnom konkurenčnom prostredí,“ uviedol minister dopravy a výstavby Arpád Érsek.
Objemy návštevnosti za 11 mesiacov roku 2016 prekonali už celoročnú štatistiku z roku 2015 o 8,3 % pri počte návštevníkov a o 8 % v počte prenocovaní. Návštevníci u nás strávili už viac ako 13 miliónov prenocovaní (+14,9 %).
Dovolenkujúcim Slovákom patrí podiel až 59 % zo všetkých ubytovaných hostí. Necelé 3 milióny Slovákov si tak za cieľ svojho oddychu vybralo práve domácu krajinu. Nárast v porovnaní s predchádzajúcim rokom predstavuje vyše 15 %.

K historicky najlepšej návštevnosti Slovenska prispeli aj zahraniční dovolenkári. Ich počet sa priblížil k 2 miliónom hostí (+18,3 %). Počas prvých jedenásť mesiacov roku 2016 prišlo na Slovensko najviac hostí z Českej republiky, Španielska, Švajčiarska, Spojeného kráľovstva, USA, Číny alebo Izraela. Práve vzdialené trhy ako je Čína a Izrael rástli najprogresívnejšie (Čína +42,6 %, Izrael +30,7 %).
Z regiónov návštevníci zavítali najmä do Bratislavského a Žilinského kraja. Najdlhšie sa dovolenkári zdržali v Trenčianskom kraji, a to približne 5 dní. Najdynamickejšie rástol počet hostí v Košickom kraji, kde sa objem návštevníkov v porovnaní s predchádzajúcim rokom zvýšil o takmer 66 %.


späť

na začiatoktlačiť