Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Bratislavu s Rajkou a Győrom spojí obnovené železničné spojenie

24.03.2017

Bratislava (24. marca 2017) – Ministerstvo dopravy pripravuje rozšírenie možností cezhraničnej dopravy. Z Bratislavy do susednej maďarskej Rajky plánuje obnovenie železničného spojenia. Zámerom je lepšie prepojenie susedných regiónov. Aj týmto krokom chce rezort dopravy ponúknuť ďalšiu možnosť využívania verejnej dopravy.

„Ministerstvo dopravy na základe rastúcej mobility medzi Rajkou, Rusovcami a Bratislavou iniciovalo rokovania s maďarskou stranou o obnovení vlakového spojenia.  Návrh grafikonu vlakovej dopravy počíta s realizáciou tohto spojenia od decembra 2017,” upresnil minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek.

Navrhované spojenie Bratislava Petržalka – Rajka – Győr a opačne by malo podľa predpokladov ponúkať dopravu v čase silnej dopravnej špičky. Spolu by išlo o 10 spojov v oboch smeroch. Ich nastavenie by zároveň umožňovalo prepojenie až do Budapešti. V súčasnosti je ešte potrebné splniť všetky požadované legislatívne a technické požiadavky.
Vlakové výkony na slovenskej strane budú poskytované na základe Zmluvy o dopravných službách vo verejnom záujme. Pôjde však o minimálne náklady zo strany štátu, keďže prihraničnú dopravu na maďarskej strane zabezpečuje maďarsko-rakúska spoločnosť GySEV, ktorá predĺži už existujúce spoje na maďarskej strane.


späť

na začiatoktlačiť