Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Deň zodpovednosti na slovenských cestách

13.09.2017

Bratislava (13. septembra 2017) – Zámerom informačno-edukatívnej kampane Deň zodpovednosti je zvýšenie povedomia šoférov na podporu zamedzenia požívania alkoholu počas šoférovania. Ministerstvo dopravy a výstavby SR v spolupráci s Prezídiom policajného zboru SR a Slovenským združením výrobcov piva a sladu chce touto cestou upozorniť na stále vysoký počet nehôd na slovenských cestách.

„Požitie alkoholu má za následok stratu koordinácie. Človek prichádza o schopnosť adekvátne reagovať v krízových situáciách, oslabuje sa jeho motorika a reakčný čas, čo má za následok nesprávne vyhodnotenie situácií na vozovke,“ povedal Milan Troška, vedúci oddelenia bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) Ministerstva dopravy a výstavby SR. Ako dodal, vodiči často neodhadnú, aký veľký vplyv môže mať aj požitie malého množstva alkoholu na ostatných účastníkov cestnej premávky.

Na základe štatistík sa nárast  pravdepodobnosti dopravnej nehody zvyšuje s koncentráciou alkoholu v krvi. Pri 0,5 promile je u vodiča pravdepodobnosť dopravnej nehody o 100% vyššia ako u vodiča, ktorý nepožil alkohol. Pri 0,8 promile je pravdepodobnosť vyššia až o 400%. Pritom až 43 % dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu sa stane cez víkend. Aj preto sa, v poradí už šiesty ročník kampane, sústreďuje nielen na bežné dni, ale najmä na predĺžené víkendy a čas, kedy vodiči najviac riskujú a znižujú svoju ostražitosť na cestách.
Preventívnymi hliadkami v najväčších slovenských mestách budú vodiči podrobení dychovým skúškam a poučení o škodlivosti alkoholu na cestách. V rámci kampane, ktorá potrvá do nedele 17. septembra, budú zodpovední vodiči odmenení balíčkom obsahujúcim jednorazový alkotester, reflexné prvky a nealkoholické pivo - s odporúčaním vypiť si ho až po jazde. 


späť

na začiatoktlačiť