Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Zákaz predbiehania kamiónov na diaľniciach

Choď na:   1 2 3 4 5 6 7 8

Text príspevku Príspevok pridal
Diaľnice a prívesný vozík
Dobrý deň
Opakovane Vám skúšam písať dotaz..., ktorý sa akosi nechce "zobrazi". Zaujímalo by ma, či môže mať os. automobil pri ceste po diaľnici prívesný vozík???
Vďaka

Odpoveď ministerstva:
Na diaľnici sa smie používať jazdná súprava (vozidlo + prípojné vozidlo), ktorá je schválená na prevádzku v premávke na pozemných komunikáciách a je opatrená tabuľkami s evidenčnými číslami. Konštrukčná rýchlosť vozidla, ktoré sa prevádzkuje na diaľnici musí byť minimálne 80 km/h pričom okamžitá rýchlosť vozidla nesmie presiahnuť 130 km/h. Ak najväčšia konštrukčná rýchlosť vozidla (prípojného vozidla) uvedená v doklade od vozidla je menšia ako 80 km/h, vozidlo sa nesmie prevádzkovať v premávke na diaľnici.
Anka zo Sabinova
25.1.2011 21:41
pytam sa
dobry den.chcem sa opytat preco v noci sa neda s kamionom predbiehat ako skoro vsade v eu.premavka je slabá,nevidim dovod .aspon od 21.00 do 5.00h

Stanovisko ministerstva: Odpoveď na uvedenú otázku patrí do pôsobnosti Ministerstva vnútra SR, nakoľko zákon č. 8/2009 Z. z. a vykonávacia vyhláška k uvedenému zákonu č. 9/2009 Z.Z. patrí do gescie uvedeného ústredného orgánu štátnej správy.
berar
9.1.2011 13:34
Výjazd z D1 v smere z Ba na Blatné.
Zdravím, chcel by som sa opýtať, či sa už konečne bude robiť výjazd z D1 v smere z Ba na Blatné. Kolóny áut v pracovné dni okolo 17:30 na zjazde v smere na Senec siahajú až na dialnicu, čo neprospieva bezpečnosti dopravy na D1. Kolóny sa tvoria pred prvou kruhovou križovatkou na vjazde do Senca, tým nemyslím, že by sa mala zrušiť. Lepšie by bolo dané prostrieky využiť na stavbu zjazdu a zároveň by sa uľavilo tranzitnej doprave cez Senec.

Ďakujem za odpoveď.

Stanovisko ministerstva: Ministerstvo v súčasnosti pracuje na dokumentácii pre územné rozhodnutie ohľadom kolektorov pre D1. Tie budú riešiť aj vstup a výstup na Blatné. Výstavba ja naplánovaná na rok 2014.
Pavol
23.11.2010 12:26
zľavy na cestovnom
chcem sa popýtať, ako má dcéra / 12 rokov/ zdokladovať vek vodičovi autobusu, keď nemá doklad totožnosti s fotkou, nestačí kartička poistenca, alebo rodný list? Je to smiešne, keď jej vodič nechce zľavu poskytnúť, len preto, že vyzerá staršie.

Stanovisko ministerstva: Ak vodič autobusu usúdi, že vek prepravovaného dieťaťa, na ktoré sa uplatňuje nárok na zľavu zo základného cestovného, nie je možné určiť z jeho fyzického vzhľadu, prepravovanému dieťaťu nárok na zľavu vznikne iba vtedy, ak sa jeho vek nepochybne preukáže dokladom napr. preukaz dieťaťa na preukázanie veku dieťaťa alebo dopravná karta vydané dopravcom, kartou zdravotného poistenia, občianskym preukazom, pasom a podobne. Niektoré dopravné spoločnosti však vyžadujú iba osobitný doklad (dopravná karta) na uznanie zľavy pre žiakov a študentov, ktorý vydáva dopravca.
mary
25.10.2010 14:06
certifikát vodiča z povolania
Dopravný podnik BAvymyslel nové školenia , ktoré si musí vodič sám platit 80€ takzvaný certifikát perofesionálneho vodiča. pokial viem iba tento jeden podnik to vyžaduje od svojich vodičov ,iné prepravné a dopravné firmy nie.oficialne to má byt povinné až od roku 2014. prosím vás , máte o tomto niekto informácie. Teraz majú vodiči DPdva vodičské, svoj a podnikový načo im bude ešte tretí? dakujem.

Stanovisko ministerstva: Z Vášho e-mailu nie je jasné, podľa akej právnej normy, prípadne interného predpisu postupuje Váš zamestnávateľ Dopravný podnik BA. Podľa nami dostupných informácii, žiadna právna norma nepozná pojem certifikát profesionálneho vodiča. Napíšte, prosím, podľa akej právnej normy Dobravný podnik BA vyžaduje takého certifikáty, s určením ich presného znenia. Následne budeme vedieť zaujať adekvátne stanovisko.
Milan
10.9.2010 10:27
predbiehanie na dialnici s kaminom
Chcel by som sa opytat ze preco niesu vyznacene useky dialnice kedy je mozne predbiehata a kedy nieje mozne predbiehat ved to nieje normalne ked mate ist za nejakou aviou alebo nejakym pomalym autom co ide ledva 70 po dialnici!!!!!! Ved hustota premavky je v v spickach a to rano a popoludni a to len na dialnici medzi BA -TT ostatne useky su uplne v pohode od RK az po Janovce je ta dialnica uplne prazdna tak preco nie ved v celej EU su vyznacene useky a da sa to len u nas je zakaz vsade. Na ostatnych cestach by som to nechal tak ale na dialniciach urcite nie ved je to dialnica ktora je na to urcena. Dakujem Kalavsky
29.8.2010 13:53
D1 jak nato
Keby ste račej doplnili do cestného zákona povinné odstupy medzi vozidlami minimálne na 100m na diaľniciach a rýchlostných cestách, cestách prvej triedy.
Sankcie na 200€ až 500€.
Za týždeň by sa naučili tak ako svietiť alebo si kupovať diaľničnú známku .
Zníženie rýchlosti nič nerieši lebo kamión ktorý má 40t aj pri 60 km/hod bez brzdnej dráhy smrteľný.
Problém je že chodia 10m za sebou dvaja traja .Prvý to stihne ale druhý možno ale tretí už nie .
Skúste sa zamyslieť nad tým to a je to najlacnejšie riešenie doplneným jednej vety do zákona.
Branislav
3.8.2010 8:16
vodic mkd
chem pracovat ako vodic mkd chem oslovit kamionistov ktori maju skusenost sfirmou chedos co je to za firmu vopred vsetkym dakujem miko
21.6.2010 15:49
Spustite konecne system.
Chcela by som vediet, kto mi zaplati skody vzniknute na rodinnom dome z dovodu pretazenia premavky. Uz konecne spustite spoplatnenie ciest prvej triedy a kamiony nech chodia po dialnicach kam patria. Dufam ze si to niekto kompetentny precita a nielen sa zamysli,ale pre to aj nieco urobi. Byvajuca pri hlavnom tahu na bratislavu.
24.2.2010 13:06
predbiehanie na dialnici ? !
tato tema zaujima i mna a velice rad by som sa spytal kompetentnych ci je spravne porusovat zakon tym ze idem za nejakym vozidlom 70kou a nepredbehnem ho(takze porusujem min. rychlost na dalnici) , alebo porusim zakon tym,ze predbehnem pomalsie auto a nasledne potom pojdem min. 80kou(cim uz ja neporusujem zakon a idem min. rychlostou pre dialnice a cesty pre mot. vozidla). za rozumnu a korektnu odpoved vopred dakujem ficko
23.2.2010 0:24

Choď na:   1 2 3 4 5 6 7 8


na začiatoktlačiť