Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Začala sa výstavba posledného úseku diaľnice na Spiši

26.06.2012

POPRAD 25. júna (SITA) – Národná diaľničná spoločnosť dnes začala stavať II. úsek diaľnice D1 Jánovce – Jablonov. „Je to posledný úsek diaľnice v spišskom regióne v dĺžke 9,5 kilometra. Týmto úsekom sa začala výstavba posledného úseku diaľnice medzi Prešovom a Ružomberkom,“ uviedol počas dnešného poklepania základného kameňa stavby riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti Milan Gajdoš. Tento úsek diaľnice by mal byť dokončený o tri roky a jeden mesiac. Dokončením tohto úseku v roku 2015 by mala byť definitívne dokončená aj celá diaľnica medzi Prešovom a Ružomberkom.
Celkové náklady na výstavbu II. úseku Jánovce – Jablonov, ktorý sa začína pri Levoči, predstavujú 126,257 mil. eur bez DPH. Stavba je spolufinancovaná z Kohézneho fondu vo výške 85 %. Zvyšnú časť prostriedkov investuje štát a Národná diaľničná spoločnosť. Súčasťou 9,54 kilometrového úseku je aj krátky, dvojrúrový tunel Šibenik v dĺžke 635 metrov a veľké obojstranné odpočívadlo Levoča. V rámci úseku sa postaví 12 mostov.
Začiatok výstavby novej diaľnice víta primátor Levoče Miroslav Vilkovský. „Je to pozitívna správa pre Levoču, pretože sa odľahčí doprava v Levoči,“ uviedol primátor. Mesto podľa primátora momentálne zažíva to, čo pred niekoľkými rokmi mesto Svit, keď sa diaľnica pred Svitom končila a hneď za ním sa začínal úsek diaľnice. Negatívom novej diaľnice, po jej úplnom dokončení bude to, že mesto bude musieť vyvinúť ešte väčšie úsilie na propagáciu mesta, keďže prechádzajúci turisti už budú mesto obchádzať po diaľnici. „Všetko má svoje výhody i nevýhody, ale v tomto prípade prevažujú pozitíva nad negatívami,“ dodal
Novozačatý úsek zo západnej strany priamo nadväzuje na I. úsek diaľnice D1 Jánovce – Jablonov, ktorý je vo výstavbe od roku 2011 a bude dokončený v roku 2013. Z východnej strany nadviaže na úsek D1 Jablonov – Studenec, ktorý je už v prevádzke v jednom profile od roku 2010. Momentálne Národná diaľničná spoločnosť buduje druhý profil, ktorý bude dokončený v roku 2012. Nová diaľnica odbremení cestu I/18 od dopravy, ktorá prechádza cez mesta Levoča a obce Klčov, Spišský Hrhov a Nemešany. Tento úsek je jedným z najnehodovejších úsekov v Prešovskom kraji. Diaľnica po vybudovaní preberie celú tranzitnú dopravu, zvýši bezpečnosť cestnej premávky a výrazným spôsobom zlepší životné prostredie v centrách Levoče a dotknutých obcí.


späť

na začiatoktlačiť