Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Slovensko a Poľsko spája nový cestný most

01.10.2015

Mníšek nad Popradom (1. októbra 2015) – Dnes prešli prvé autá po novom cestnom moste ponad rieku Poprad v Mníšku nad Popradom. Tento most, ktorý je zároveň hraničným prechodom s Poľskom, zásadne zlepší bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky na ceste I/68. Novú cestu slávnostne uviedol do prevádzky štátny tajomník ministerstva dopravy Viktor Stromček. Projekt výstavby mosta je finančne podporený z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

„Slovensko a Poľsko sú tradične dobrí susedia. Preto budujeme cestné spojenia, ktoré zlepšia podmienky pre rozvoj cezhraničných podnikateľských aktivít a naštartujú rozvoj turistiky a cestovného ruchu v tejto malebnej časti strednej Európy. Nový cestný most cez rieku Poprad je dobrým príkladom toho, na čo majú slúžiť eurofondy – spájať susedov a  krajiny bezpečnými cestami“, povedal počas slávnostného otvorenia štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Viktor Stromček.

„Okrem cestného spojenia v okrese Stará Ľubovňa intenzívne pracujeme aj na diaľničnom spojení diaľnicou D3 na Kysuciach, kde je rozostavaných niekoľko úsekov,“ dodal V. Stromček. Spolu s rozostavanými úsekmi D1 medzi Žilinou a Košicami a úsekmi rýchlostnej cesty R2 na východ aj západ od Zvolena je dnes vo výstavbe zhruba 120 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest. Až sto kilometrov sa pritom podarilo rozostavať počas funkčného obdobia tejto vlády. Do konca volebného obdobie je reálne uzavrieť ešte diaľničné tendre v celkovej dĺžke takmer 90 kilometrov.
Pôvodný hraničný prechod Mníšek nad Popradom - Piwniczna na ceste I/68 bol určený len pre vozidlá do 3,5 tony. Pre ťažký terén a geologickú stavbu musela byť urobená preložka cesty I/68 do novej trasy, s novým hraničným mostom cez rieku Poprad. Nová cesta bude zároveň komfortnou cyklomagistrálou až do poľského mesta Nowy Sacz.

Základné údaje o projekte:

dĺžka preložky:  694 m (na strane SR)
dĺžka mostného objektu: 324 m
lehota výstavby:  03/2012 – 08/2015, t. j. 42 mesiacov
cena vykonaných prác: 6 921 632,87 EUR s DPH
zhotoviteľ:   Inžinierske stavby, a. s.
financovanie:    cez OP Doprava (Prioritná os 5, Opatrenie 5.2, ERDF). Výška NFP je cca 4 mil. eur (bez časti mostu na poľskej strane, ktorú nie je možné financovať z OPD).

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
tel. číslo: + 421 918 825 059
e-mail:info@mindop.sk
Želáte si byť informovaní o aktuálnom dianí v rezorte? Sledujte nás na sociálnych sieťach Facebook a Twitter.


späť

na začiatoktlačiť