Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Na železničných staniciach v Dunajskej Strede a Komárne pribudli dvojjazyčné názvy

21.04.2017

Dunajská Streda/ Komárno (21. apríla 2017) -  Oddnes si cestujúci na železničných staniciach v Dunajskej Strede a Komárne prečítajú názov stanice nielen v slovenčine, ale aj v jazyku národnostnej menšiny, v maďarčine. Dvojjazyčné tabule slávnostne osadil minister dopravy a výstavby Arpád Érsek. Podľa nariadenia vlády bude takto postupne umiestnených spolu 55 tabúľ na staniciach, ktoré sa nachádzajú na národnostne zmiešaných územiach Slovenska. Týkať sa to bude všetkých jazykov národnostných menšín. Všetky tabule budú osadené do konca septembra.

„Verím, že dvojjazyčné tabule prispejú k lepšej orientácii všetkých cestujúcich a zároveň budú pozitívnym impulzom pre  vzájomné spolunažívanie obyvateľov v národnostne zmiešaných obciach,“ uviedol minister dopravy a výstavby Arpád Érsek.
Ako ustanovuje nariadenie vlády (č. 221/1999 Z. z.), zmena v označovaní sa týka iba železničných staníc v obciach, v ktorých sa k národnostnej menšine hlási najmenej 20 percent obyvateľov. Zároveň na týchto staniciach musí byť prevádzkovaná pravidelná verejná osobná doprava.
Celkovo bude na staniciach umiestnených 54 dvojjazyčných tabúľ v maďarskom a jedna tabuľa v rusínskom jazyku. Osádzať sa budú postupne podľa harmonogramu.  Vôbec prvý dvojjazyčný názov železničnej stanice pribudol koncom marca v Slovenskom Novom Meste.


späť

na začiatoktlačiť