Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Nákladné vlaky z Číny opäť smerujú cez Ukrajinu a Slovensko do Európskej únie

14.06.2017

Čierna nad Tisou (14. júna 2017) – Po vyše ročnej prestávke sa opäť cez Slovensko začali prepravovať nákladné vlaky z Číny. Na Termináli kombinovanej dopravy DOBRÁ pri slovensko-ukrajinských hraniciach bolo preložených 41 kontajnerov z vlaku na širokom železničnom rozchode na vlak európskeho železničného rozchodu. Vlak bol vypravený z čínskeho mesta Changsha a zo Slovenska ďalej smeruje do Budapešti. Slávnostne privítať ho prišla štátna tajomníčka MF SR Dana Meager aj veľvyslanec ČĽR na Slovensku Lin LIN. Dopravu na území SR zabezpečila Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a.s.

„Je to nový začiatok smerovania nákladných vlakov s kontajnermi z Číny do Európskej únie cez Slovensko. Ide o  veľký úspech, ktorý sa nám podaril po viac ako ročnom úsilí a sérii spoločných rokovaní s čínskymi, ruskými a ukrajinskými partnermi,“  uviedol minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek.
Pracovná skupina pri Ministerstve dopravy SR k napĺňaniu Memoranda o porozumení SR – ČĽR pre podporu hodvábnej cesty uskutočnila v marci v Číne obchodnú misiu. Jej cieľom boli rokovania s vyše 30-timi čínskymi logistickými spoločnosťami. Tie  deklarovali záujem smerovať svoje pravidelné železničné linky do Európy cez Slovensko, ak sa preukáže bezproblémový tranzit cez Ukrajinu. „Veríme, že tento vlak ich presvedčil a nasledovať  budú ďalšie pravidelné linky,“  dodal Peter Hrapko, predseda pracovnej skupiny pri MDV SR.

V roku 2016 bolo medzi Čínou a Európou prepravených celkom 1881 nákladných vlakov. O tri roky, t.j. v roku 2020, plánuje Čína vypraviť až 5-tisíc takýchto vlakov za rok.
Terminál kombinovanej dopravy DOBRÁ je slovenský terminál na prekládku medzi širokým a európskym železničným rozchodom s dvomi portálovými žeriavmi a prekládkovou kapacitou do 200-tisíc kontajnerov ročne. Vlastníkom terminálu je Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a.s. a operátorom TransContainer – Slovakia, a. s. Do konca roku 2015 prekladal cca 20-tisíc kontajnerov ročne z Číny do Európy.
Vláda Slovenskej republiky prijala uznesením č. 180 z 11. apríla 2017 „Koncepciu rozvoja hospodárskych vzťahov medzi Slovenskou republikou a Čínskou ľudovou republikou na roky 2017 – 2020“, kde prijala 7 opatrení na podporu zámerov v oblasti dopravy.späť

na začiatoktlačiť