Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

NÁLEPKA PRVEJ POMOCI

28.03.2007

Tlačová správa

 Na slovenských cestách bude 4. apríla 2007 špeciálna dopravná akcia - Projekt Rady vlády SR pre bezpečnosť cestnej premávky (BECEP)

 NÁLEPKA PRVEJ POMOCI

 ... je názov pilotného projektu, ktorý sa zrealizuje v rámci zvyšovania bezpečnosti cestnej premávky dňa 4. apríla 2007:

-          v Bratislavskom kraji od 14. do 18.00 h,

-          v Trnavskom, Trenčianskom a Nitrianskom kraji od 15. do 19.00 h,

-          v Žilinskom a Banskobystrickom kraji od 16. do 20.00 h,

-          v Prešovskom a Košickom kraji od 17. do 21.00 h.

V týchto termínoch sa dňa 4. apríla uskutoční špeciálna dopravná akcia zameraná na zvýšenie informovanosti vodičov v oblasti poskytovania prvej pomoci a správania sa pri dopravnej nehode. Počas špeciálnych dopravných kontrol budú medzi vodičov motorových vozidiel distribuované  prostredníctvom dopravnej polície a Slovenského Červeného kríža NÁLEPKY PRVEJ POMOCI, ktoré vznikli v spolupráci odborných pracovných skupín Rady vlády Slovenskej republiky pre bezpečnosť cestnej premávky (BECEP).

Nálepka obsahuje základné postupy poskytovania prvej pomoci a vo vozidle by mala byť umiestnená tak, aby bola dobre viditeľná pre vodiča, ako aj pre osobu poskytujúcu prvú pomoc mimo motorového vozidla. V zásade je možné umiestniť nálepky v motorovom vozidle na tieto miesta:

1.      vnútorná strana predného skla motorového vozidla

a)     na strane vodiča v hornom rohu v motorových vozidlách kategórie M[1] tak, aby bola dobre viditeľná aj z vonkajšej prednej strany motorového vozidla,

b)     na strane vodiča v dolnom rohu v motorových vozidlách kategórie N2 jazdnej súpravy alebo prvého vozidla,

2.      vonkajšia plocha tienidla (smerom k prednému sklu) na strane vodiča v motorových vozidlách kategórie M2  a N2 ,

3.      vnútorná plocha tienidla (smerom do interiéru vozidla) na strane vodiča v motorových vozidlách kategórie M2 a N2.

Najvhodnejšou a najdostupnejšou plochou pre umiestnenie nálepiek v osobných automobiloch je vonkajšia plocha tienidla (smerom k prednému sklu) na strane vodiča. Toto umiestnenie nálepky nebráni vodičovi vo výhľade z motorového vozidla a zaručí dobrú viditeľnosť aj pre osoby poskytujúce prvú pomoc mimo vozidla.


 


späť

na začiatoktlačiť